23.03.1994

Амплуа в американському футболі

В американському футболі в складі кожної з команд грають на полі одночасно знаходяться 11 чоловік. Так як кількість замін між розіграшами правилами не обмежена, типи і функції гравців, присутніх на полі, залежать від ситуації, що склалася в грі. У коледжі і в НФЛ гравці в основному грають тільки в нападі або тільки в захисті, в той час як «універсальні» гравці, здатні діяти по обидві сторони від лінії розіграшу, стають пережитками минулого.

Напад

Команда нападу, або просто напад, – це група гравців, яка володіє м’ячем після сутички. Розіграш починається, коли квотербек забирає м’яч у центру після СНЕП. Далі розіграш може розвиватися за наступними сценаріями: квотербек передає м’яч раннінгбеку, пасує на приймає або раннінгбека, виносить м’яч самостійно, кидає м’яч у землю (робить «спайк») або встає на коліно.

«Спайк» роблять для того, щоб зупинити годинник, коли нападу не вистачає часу на проведення атаки. І навпаки – квотербек сідає на коліно, щоб тривав відлік ігрового часу. Якщо гравець виносить м’яч або приймає його і за підсумками розіграшу залишається в межах ігрового поля, то годинник, що фіксують ігровий час, продовжують тікати. Але якщо гравець з м’ячем виходить за кордону або був пропущений пас, тоді ігровий час зупиняється.

Завдання нападу – заробити очки для своєї команди. За звичаєм, ознакою виконаної нападом завдання є тачдаун (занос м’яча в залікову зону супротивника). Також напад може допомогти своїй команді, якщо доб’ється гарної позиції для спроби філд-гола.

Команда нападу складається з квотербека, лайнменов (лінійних нападу), що біжать, Тайт-ендів та приймаючих. Лайнмени в більшості своїй повинні блокувати. Лінія нападу складається з центру, двох гарден, двох теклов і одного або двох Тайт-ендів. Серед бігунів виділяють раннінгбеков, які зазвичай виносять м’яч, і фулбека, який переважно бере участь у блоці і іноді виносить м’яч або приймає пас. Найголовніша функцією приймають гравців є лов передач.

Зовнішній вигляд і тактика нападу команди залежать від ігрової філософії головного тренера чи координатора нападу.

Центр (С) – Бере участь у блоці, як і будь-який лайнмен, а також вводить м’яч у гру, виробляючи СНЕП. У багатьох командах центр є одним з капітанів і залежно від рівня свободи в команді може координувати і підказувати іншим учасникам лінії нападу.

Гард напади (OG) – Два гарда – це гравці, розташовані з боків від центру. Повинен блокувати як у виносному, так і в пасів нападі. У деяких розіграшах замість блокування вперед гард «відтягується», тобто обходить інших лайнменов ззаду, щоб поставити блок для біжить в певному місці. При винесенні всередину це називається «треп», а назовні – «свіп».

Текл напади (OT) – Два текла розташовуються перед сутичкою з зовнішньої сторони від гарден. Вони в основному блокують при будь-якому (пас або винесення) розіграші. Простір між текламі називається зоною «щільної гри лінії», в якій дозволені блоки зі спини, заборонені на всіх інших ділянках поля. Якщо квотербек правша, то лівий текл повинен захищати його зі спини, і він найчастіше швидше всіх інших лайнменов, оскільки йому необхідно протистояти жвавим Дефенс енди і лайнбеккерам противника. Так само, як і гарди, текл може «відтягуватися» для блоку на виносі, якщо з його боку стоїть Тайт-енд.

Цей опис позицій гарда і текла підходить тільки для збалансованої лінії нападу (однакова кількість гравців з обох сторін снепера). У незбалансованою лінії текли або гарди можуть стояти поруч.

Лайнмени нападу не можуть приймати м’яч, але можуть його виносити, якщо хочуть, звичайно. Але зазвичай вони цього не роблять. При нормальному перебігу розіграшу лайнмен може отримати м’яч, тільки якщо підбере фамбл. Дуже рідко лайнмени можуть ловити м’яч: якщо тільки перед СНЕП хтось з лінійних повідомить судді, що виходить на місце приймає або Тайт-енду (проте кількість блокувальників у лінії нападу завжди повинно бути рівним п’яти), або вони зловлять м’яч, який попередньо торкнувся іншого приймаючого гравця або гравця захисту суперника. Інакше ця ловля буде вважатися порушенням правил.

Тайт-енд (TE) – Цію-енди розташовуються поряд з текламі з будь-якого боку лінії нападу. Вони являють собою суміш блокуючого і приймає. Якщо Тайт-енд знаходиться на відстані від сутички і не бере участі в блоці, його називають спліт-ендом. У сучасних формаціях нападу зазвичай присутній один Тайт-енд і один спліт-енд. Також часто Тайт-ендів замінюють на приймаючих. Іноді формації виглядають так, як ніби в них бере участь три Тайт-енду. Насправді цей додатковий блокувальник (вінгбек, чи восьмий лайнмен) увійшов у гру замість приймає. Така розстановка застосовується для короткоярдових розіграшів, при яких ресивери не дуже ефективні.

Приймаючий (WR), Або ресивер, – це швидкісний фахівець з лову м’ячів. Приймаючі можуть бути великої статури, але вони все одно повинні вміти відкриватися і ловити м’яч. Їхнє основне завдання – бігти заданими маршрутами і відкриватися для паса. Іноді вони ще беруть участь у блоці. Приймаючий може розташовуватися безпосередньо на лінії розіграшу й бути одним з семи гравців, необхідних на лінії для правильного розіграшу (і тоді він – спліт-енд), або відступити від лінії хоча б на один крок. Тоді вважається, що він знаходиться в бекфілде (його називають фленкер, якщо він – крайній приймає, або вінг-бек, якщо він розташовується поряд з теклом, зазвичай безпосередньо за ним). Розрізняють два види приймають: з акцентом на швидкість і на позиційну гру. Швидкісний приймає повинен мати гарну початкову швидкість, розтягувати оборону. Захисту ж треба зрозуміти напрямок руху приймає і, можливо, замінити одного з лайнменов, який міг би пресингувати квотербека, на ще одного прикриває гравця. Приймаючі, які вміють грати позиційно, більше використовуються для отримання першого Дауна під час коротких розіграшів. При цьому їх швидкість зазвичай нижче, і це не дозволяє їм атакувати глибоко. Тому довгі передачі на такого ресивера пов’язані з великим ризиком: швидкі захисники можуть наздогнати його і перешкодити прийняти йому м’яч або зробити перехоплення.

Фулбек (FB) – Розташовуючись по центру поля за лінією нападу, фулбек може виносити м’яч, брати участь у блоці або приймати короткі передачі. Класичний фулбек представляв собою більш потужного раннінгбека. Але сьогодні фулбекі майже не використовуються за прямим призначенням. В основному в їх сьогоднішню завдання входить блок, зазвичай вони біжать за запланованим маршрутом у вільний простір у лінії захисту, яке було утворено лінією нападу. Фулбек повинен заблокувати першого лайнбеккера, який кинеться закривати дірки в обороні. Таким чином, фулбек прокладає шлях раннінгбеку з м’ячем. Раннінгбеку вдається подолати найбільшу відстань, коли фулбек блокує, але при цьому продовжує просуватися вглиб території супротивника. Якщо така блок-захист виносу протримається достатньо довго (коли будуть пройдені лайнбеккери) і якщо при цьому раннінгбек все ще буде на ногах, тоді глядачі стануть свідками одного з самих чудових моментів у сучасному спорті – винос у відкритому полі на велику відстань або тачдаун.

Раннінгбек (RB) – Сучасне позначення позиції, яка раніше називалася хавбек і іноді – тейлбек. Раннінгбекі тягають м’яч у більшості виносних комбінацій і іноді використовуються в короткопасовой грі. Нарівні з приймаючими вони є швидкою гравцями команди нападу. Багато раннінгбекі не біжать тупо вперед, а прагнуть короткими і різкими рухами відшукати діри в захисті супротивника. За великим рахунком раннінгбек шукає вільний шлях (будь-який траєкторії) крізь захист супротивника, щоб прорватися в зону між лайнбеккерамі і гравцями бекфілда захисту. Сучасний раннінгбек може прорватися в цю зону перш, ніж його зможуть захопити лайнбеккери, так як він швидше них. Причиною високої травматичності раннінгбеков і того факту, що у них рідко виходять довгі кар’єри, є та кількість ударів, яку вони отримують, коли прориваються крізь лінію захисту або від переважаючих їх у розмірах лайнбеккеров. Найбільше страждають коліна і зв’язки. Багато в чому тому в сучасному футболі практикується наявність в команді двох класних біжать різного типу: наприклад, одного швидкого, меткого і швидкісного і одного потужного, сильного, що змушує захист швидше втомлюватися.

Квотербек (QB) – Зазвичай квотербек розташовується так, щоб отримати (вкладка або передача) м’яч, який центр передає у себе між ніг. Сьогодні під квотербеком розуміють гравця, який знаходиться за центром на будь-якій відстані від нього, подає сигнали, але не є пантерою або монтажник м’ячі для філд-гола. Зазвичай у розіграшах, коли квотербек отримує м’яч після СНЕП, він передає його раннінбеку, кидає передачу будь-кому з ресиверів або сам біжить з м’ячем.

Команда може міняти кількість приймаючих, Тайт-ендів та раннінгбеков на полі. Але існують правила щодо формацій нападу. Семеро людей повинні перебувати на лінії розіграшу, і лише двоє крайніх з них мають право ловити м’яч.

Стандартні формації:

• Один раннінгбек, два Тайт-енду і двоє приймають;
• Два раннінгбека, один Тайт-енд і двоє приймають;
• Один раннінгбек, один Тайт-енд і троє приймають;
• Один раннінгбек, жодного Тайт-енду і четверо приймають;
• Жодного раннінгбека, жодного Тайт-енду і п’ятеро приймають.

Захист

Команда захисту, або просто захист, – це група гравців, яка починає розіграш зі сутички, але не володіє м’ячем. Мета захисту – не допустити того, щоб суперник набрав очки. Мета досягнута, якщо володіння м’ячем переходить до команди, що захищається, а нападаюча команда не змогла набрати очки. Зазвичай це відбувається, коли атака виробляє Панта при розіграші четвертого Дауна. Інші способи: нереалізований четвертий даун, перехоплення або підібраний захистом фамбл.

На відміну від нападу у захисті немає строго певних позицій. Гравці захисту можуть розташовуватися де завгодно зі свого боку перейми й виробляти всі допустимі дії. Але при цьому більшість розстановок включають в себе стоять в лінію Дефенс ендів та Дефенс теклов і стоять за лінією лайнбеккеров, корнербеков і сейфті. Дефенс енди і текли разом називаються лінією захисту, а корнербекі і сейфті – секондарі, або Дефенс Беки.

Дефенс енд (DE) – Два Дефенс енду грають на протилежних кінцях лінії захисту. У їх завдання входить атака пасующего або зупинка виносу, що йде через край сутички (часто використовується термін «стримування»). Більш швидкий Дефенс енд розташовується на правому краю лінії (по ліву руку від квотербека суперника), так як це «сліпа зона» для квотребеков-правшів.

Дефенс текл (DT) – Іноді ще називають Дефенс гарди. Дефенс текли стоять пліч-о-пліч між двома Дефенс ендами. Вони повинні набігати на пасующего, якщо прорвуться крізь лайнменов нападу, які намагаються їх блокувати, а також зупиняти винос, що йде по центру. Дефенс текла, що стоїть навпроти центру, ніс до носа з ним, часто називають ноус-теклом або ноус-Гарден. Ноус-текл присутній у захисних формаціях 3-4 і «квотер». Більшість формацій використовує одного або двох Дефенс теклов, дуже рідко команди використовують трьох.

Ноус-гард (NG) – Іноді ще називають середнім гарди. Перед початком розіграшу стоїть навпроти центру. Зазвичай ноус-гард нижче за решту лайнменов захисту, але він дуже сильний. Вони повинні зупиняти винос по центру і брати участь в «дабл-тімах». Дуже швидкі ноус-гарди використовуються для прориву через лінію нападу до того, як лайнмени зуміють зреагувати. Тоді ноус-гард зможе зробити сек або захопити раннінгбека відразу після передачі йому м’яча. Але це відбувається рідко: більшість лайнменов захисту недостатньо швидкі, щоб постійно виконувати такі прориви у вільні зони лінії нападу. Термін ноус-гард часто неправильно використовують по відношенню до Дефенс теклу в розстановці 3-4. Насправді він повинен називатися ноус-теклом.

Лайнбеккер (LB) – Лайнбеккери розташовуються за лінією захисту і мають різні функції залежно від ситуації на полі: наприклад, атака пасующего, прикриття приймають або захист від виносу. Більшість розстановок включають трьох або чотирьох лайнбеккеров. Виділяють три типи лайнбеккеров: лайнбеккер сильної сторони (ROLB / LOLB), середній, або внутрішній (MLB, ILB), і лайнбеккер слабкої сторони (ROLB / LOLB). Лайнбеккер сильної сторони перед розіграшем стоїть навпроти Тайт-енду. Він, як правило, найсильніший з лайнбеккеров, оскільки повинен швидко відіграти провідного блокуючого, щоб захопити раннінгбека. Середній лайнбеккер повинен читати формацію нападу і вносити зміни в розстановку і гру захисту. З цієї причини його ще називають «квотербеком захисту» і він має в своєму шоломі мікрофон для зв’язку з координатором захисту. Лайнбеккер слабкої сторони – найшвидший і йому треба захищати відкриту зону. Кожен з лайнбеккеров отримав особливе прізвисько у вигляді англійської імені: лайнбеккер сильної сторони – Sam (від англійського Strong side – «сильна сторона»), центральний лайнбеккер – Mike (від англійського Middle – «середина»), лайнбеккер слабкої сторони – Will (від англійського Weak side – «слабка сторона»).

Корнербек (CB) – Зазвичай це два гравці, які в основному прикривають приймаючих. Корнербекі намагаються перешкодити успішним передачам квотербека або перериванням польоту м’яча, збиваючи його в сторону від приймає, або шляхом перехоплення. При виносних комбінаціях їх головне завдання – стримування виносить.

Сейфті (FS та SS) – Це остання лінія оборони (вони знаходяться далі за всіх від лінії розіграшу), вони зазвичай допомагають корнербекам при довгих передачах. Стронг сейфті (SS) – більше і сильніше, тому вони виступають в якості додаткового захисника від виносу, перебуваючи десь між фрі сейфті і лінією захисту. Фрі сейфті (FS) – менше і швидше і, як наслідок, більше використовуються для прикриття пасу. Так склалося, що команди шукали собі сейфті з репутацією «жорсткого удару». Але зараз більш затребувані гравців, які можуть виконувати обидві ці функції, як, наприклад, у захисній схемою «Кавер 2», в якій Стронг сейфті більше зайнятий у прикритті. Також сейфті беруть участь у всіляких бліц.

Дефенс бек – не позиція, а загальний термін для гравців, що розташовуються за лінією захисту, включає в себе корнербеков і сейфті.

Нікельбек і Даймбек – В деяких формаціях захисту для збільшення кількості гравців бекфілда або лінії в схему вводять п’ятого (схема називається «нікель»), п’ятого і шостого («дайм пеккадж») або навіть п’ятого, шостого та сьомого («квотер») додаткових Дефенс беков. Нікельбеков і даймбеков використовують для захисту від пасів комбінацій з великим числом приймають гравців. Але при цьому їх можуть використовувати для більш швидкої, в порівнянні з діями лінійних захисту і лайнбеккеров, атаки на квотербека або раннінгбека. Стартовий корнербек, який гарний при бліцу і захопленнях, з часом буде переведено до розряду нікельбеков.

Стандартні формації:

• 5 лайнменов, 2 лайнбеккера і 4 Дефенс Бека (формація 5-2);
• 5 лайнменов, 3 лайнбеккера і 3 Дефенс Бека (формація 5-3);
• 4 лайнмена, 3 лайнбеккера і 4 Дефенс Бека (формація 4-3);
• 4 лайнмена, 4 лайнбеккера і 3 Дефенс Бека (формація 4-4);
• 3 лайнмена, 4 лайнбеккера і 4 Дефенс Бека (формація 3-4);
• 3 лайнмена, 3 лайнбеккера та 5 Дефенс Бека (формація 3-3-5);
• 4 лайнмена, 2 лайнбеккера та 5 Дефенс Бека (формація «Нікель»);
• 4 лайнмена, 1 лайнбеккер і 6 Дефенс Бека (формація «Дайм»);
• 3 лайнмена, 1 лайнбеккер і 7 Дефенс Бека (захист «квотер»).

Спеціальні команди

Спеціальні команди – це бригади, що виходять на поле для розіграшу початкових ударів, фрі-Кикова, пантів, філд-голів і екстра-поінтів. Більшість учасників спецкомандою знаходяться на другому-третьому місці в команді на своїй рідній позиції. Спецкомандою унікальні тим, що можуть брати участь як в атакуючих діях, так і в захисних. На полі вони з’являються епізодично. Спецкомандою включають в себе команду початкового удару, команду повернення удару, команду Панта, блок / повернення Панта, команду філд-гола і блок філд-гола.

Також у спецкомандою присутні вузькі фахівці.

Кіккер (K) – Виконує початкові удари, реалізації філд-голів, в деяких лігах ще й панти.

Холдер (H) – Зазвичай стоїть на відстані 7-8 ярдів від лінії. Він встановлює і утримує м’яч для Кіккер. Зазвичай це запасний квотербек або пантер.

Лонг снепер (LS) – Спеціальний центр, який кидає м’яч прямо холдери або пантеру. У кожній з 32 команд НФЛ є гравець тільки для далекого СНЕП.

Кік-ретернер (KR) – Повертає початкові удари. Зазвичай це приймає або корнербек.

Пантер (P) – Б’є панти. В інших лігах, на відміну від НФЛ, функції пантера виконує Кіккер.

Апбек – Блокуючий бек, що розташовується в 1-3 Ярді від лінії при розіграші Панта або присідання на коліно для затримки часу. Його головне завдання – бути другий лінією оборони для пантера. Він може отримувати м’яч прямо зі СНЕП при розіграші мнимого Панта.

Панта-ретернер (PR) – Повертає панти. Зазвичай той же гравець, що та кік-ретернер, але не обов’язково.

Ганнер – Гравець, що бере участь у розіграші початкового удару. Він повинен постаратися добігти і атакувати повертає гравця.

Уедж бастер. Його мета – бігти по центру поля при початковому ударі. В ідеалі треба добігти до повертає, але реальна мета – розбити клин (група плотностоящіх гравців перед повертає) з блокуючих, щоб у ретернера не було гарного блоку при поверненні. Грати на цій позиції дуже небезпечно, так як він на повній швидкості біжить і стикається з блокуючими. Ця роль змінилася після заборони НФЛ на використання клинів.

Хендс-тім – Використовується тільки для розіграшу онсайд-Кикова. Її члени повинні не дати гравцям команди, що б’є підібрати м’яч.

Оскільки гра на спеціальних командах має ряд своїх особливостей, футболісти, що виходять до її складу, цілеспрямовано тренує навики, що необхідні їм. Незважаючи на те що спецкомандою приносять більше очок, ніж напад, саме вони визначають точку початку нового драйву нападу, а значить, і те, наскільки легше буде нападу набрати очки.

Авторські права: NFL24.ru

Джерело: nfl24.ru

Схожі записи

“Севастопольские Титаны” чемпионы России по американскому футболу среди юниоров 2008-2009 г.

“Севастопольские Титаны” чемпионы России по американскому футболу среди юниоров 2008-2009 г.

06.01.2009
Счет в игре открыл Леонид Маташков из “Московких Мустангов”. Максим Воронков восстановил равновесие. Обеим командам не удалось заработать дополнительные очки на реализации. Первая четверть ...
Читати далі
Олімпійські надії американського футболу

Олімпійські надії американського футболу

19.06.2013
МОК і IFAF почали процедуру вступу американського футболу в Олімпійську сім’ю. Популярність американського футболу продовжує зростати з кожним роком у всьому світі, про що свідчить той ...
Читати далі
Прогноз від alexgoblin

Прогноз від alexgoblin

02.02.2009
Лічені години залишаються до головного матчу сезону, тому не можу собі відмовити в задоволенні спрогнозувати його результат. Я віддаю собі звіт в тому, що питання це дискусійне. Але воно й на ...
Читати далі