07.02.2009

Історія зародження американського футболу

istoriya-zarodzhennya-Історія виникнення американського футболу нерозривно пов’язана з розвитком футболу європейського та регбі, в свій час завезеного в США європейцями.

7 квітня 1823 р. у місті Регбі графства Йоркшир, під час футбольного матчу шістнадцятирічний Вільям Вебб Елліс (англ. William Webb Ellis) схопив м’яч і побіг у бік суперників. Через багато років цьому хлопцеві поставили пам’ятник, на стінах його коледжу повісили табличку: “Нехай ця дошка нагадує про славні діяння Вільяма Вебб Елліс, першого, хто наважився порушити правила, схопив м’яч руками, та й побіг з ним. Так виникла гра регбі в 1823-му році”. Гру вирішили назвати ім’ям міста, в якому вона виникла.

Пізніше 6 листопада 1869 р. відбулася в Нью-Брунсвік (шт. Нью-Джерсі) зустріч між командами Ратгерского та Прінстонського університетів. Гра вважається першою в історії матчем з американського футболу, хоча вона багато в чому ще нагадувала регбі. З тих пір ця дата вважається офіційним днем народження американського футболу. М’яч тоді штовхали ногами, очки нараховувалися за голи, а про тачдауни і мови не йшло. Тільки в 1875 р. стали давати одне очко за внесок м’ячі в кінцеву зону супротивника.

У 1874 р. у Гарвардському університеті пройшов матч за розробленими там правилами. З часом американський футбол отримав поширення в інших університетах, де він, як і раніше, залишається одним з головних спортивних захоплень студентів.

У 1876 р. була заснована Футбольна асоціація коледжів. А «батьком американського футболу» вважається Уолтер Камп (англ. Walter Camp), який грав за команду Єльського університету. У цьому ж році ним були запропоновані поліпшені правила гри, які містили багато принципових положень що визначили суть гри. Саме він запропонував передати однієї з команд перевагу у володінні м’ячем і ввести нову позицію – квотербека, гравця який приймає м’яч від снеппера. Серед нововведень Кампо також: введення системи «п’ять ярдів – за три дауна», збільшення кількості нарахованих очок за тачдаун, дозвіл паса вперед і захоплення суперника в районі колін. З-за останнього травматизм гравців значно збільшився.

У 1905 р. газета «Чикаго Трибьюн» вийшла із заголовком на першій смузі – «18 футболістів загинули і 159 серйозно поранені». Президент США Теодор Рузвельт заявив: «Або футболісти змінять правила, або ми заборонимо футбол взагалі. Жорстокість і нечесна гра повинні бути осуджена. Змініть гру або відмовтеся від неї ». У правила були внесені зміни, що стосуються покарання за грубу гру. Футболісти також змушені були вигадувати спеціальну захисну форму – з’явилися бриджі з щитками. Спортсменам було рекомендовано одягати на голову під час гри шкіряний шолом. З 1939 р. використання шолому стало обов’язковим.

У 1904 р. з’явився перший афроамериканського футболіст. Вийшов він у складі команди з Огайо. З тих пір кількість чорношкірих футболістів тільки збільшувалася.

Поступово футбол вийшов за стіни вузів, а в кінці XIX ст. став культивуватись і як професійний спорт. На початку XX століття правила стали схожі на сучасні. У 1912 році за тачдаун стали нараховувати по 6 очок, довжина ігрового поля стала дорівнювати ста ярдам, а ігровий час зменшили з сімидесяти до шістдесяти хвилин. З’явилися перші приватні команди і професійні гравці.

У 1920-30-ті рр.. в США почався справжній «футбольний бум». Футбол став спортом номер один в країні – і зберігає цей статус до сих пір. З’явилась перша футбольна профспілка – чотири команди: «Акрон Проза» (англ. Acron Pros), «Кантон Булдогз» (англ. Canton Bulldogs), «Клівленд Індіанс» (англ. Cleveland Indians) і «Дейтон Трайенглс» (англ. Dayton Triangles ) створили Американскую професійну футбольну конференцію (APFC), з якої пізніше з’явилася Національна футбольна ліга (НФЛ) – найбагатша на сьогоднішній день спортивна організація в світі.
У 1939 р. відбулася перша телетрансляція матчу. За грою між «Бруклін Доджерз» (англ. Brooklyn Dodgers) і «Філадельфія Іглз» (англ. Philadelphia Eagles) спостерігало близько тисячі жителів Нью-Йорка.

НФЛ. Супербоул

Американська професійна футбольна асоціація створена в 1920 р., а в 1922 р. вона перейменована в Національну футбольну лігу (НФЛ). У 1960 р. сформовано Американська футбольна ліга (АФЛ) – єдина з «альтернативних» ліг, що зуміла скласти гідну конкуренцію НФЛ.

Боротьба команд за гравців та вболівальників, а також за права на телетрансляції, призвели до серії переговорів між двома лігамі про об’єднання в 1966 році. НФЛ підрозділяється на Американскую та Національну конференції, які, в свою чергу, поділяються на дивізіони – за географічним принципом. В даний час до Ліги входить 32 клуби, за які виступають близько 1500 ліцензованих гравців.

Регулярний чемпіонат НФЛ і наступна серія Плей-офф – одна з найбільш видовищних, престижних і дорогих спортивних подій у світі, найпопулярніша з безлічі, що проходять в США, змагань з американського футболу. Вінчає його фінальний матч – Супербоул (англ. Superbowl), переможець якого отримує Ломбарди Трофі. Вперше такий фінал пройшов у 1967 р., – тоді в ньому брали участь переможці чемпіонатів НФЛ і АФЛ. Виграла перший Супербоул команда «Грін Бей». З 1970 р. в Супербоулі беруть участь переможці Національної та Американської конференцій НФЛ. Матч, за традицією проходить в кінці січня (початок лютого), вважається головною спортивною подією року в США – і найбільш «телеглядацькою» з усіх одноденних спортивних заходів у світі: за даними НФЛ, його дивляться понад мільярд глядачів. Так як команда-переможниця проголошується чемпіоном попереднього року, щоб уникнути плутанини, кожен Супербоул отримує порядковий номер (в римській нумерації). Частіше інших престижних трофеїв володіли «Сан-Франциско» і «Даллас» – по 5 разів. В 2009 році шестиразовим чемпіоном стала команда “Пітсбург Стіллерз”. (Серед інших володарів Ломбарди трофі треба відзначити команди «Чикаго» та «Грін Бей», по 6 раз завоювали титул чемпіонів НФЛ в період до 1967 року.)

Американський футбол на європейській і міжнародній аренах

Американський футбол культивується вже більш ніж в 40 країнах світу. Становлення та розвиток американського футболу в Європі почалося в 70-ті роки минулого століття. Перші (за межами Північної Америки) національні федерації з цього виду спорту виникли саме в цей період. В даний час діють також і регіональні об’єднання.
На європейському континенті в американський футбол грають вже більше 30-ти років. Зараз американський футбол в Європі знаходиться на піку популярності, налічується більше ніж 45 тисяч гравців, що виступають більш ніж за 800 клубів.

Наступницею американського футболу в Європі можна вважати Італію, саме там, в 1972 р. чотири команди представники баз НАТО провели перший турнір з американського футболу в Старому Світі.
До 1976 р. аматорські команди почали утворюватися по всій Європі. Перший відомий клуб був створений 11 червня 1976 р. в Австрії та одержав назву First Austrian American Football Club (FAAFC) – Перший Австрійський Клуб Американського Футболу. Пізніше в той же самий рік, у себе на батьківщині італійська команда з Верони зіграла матч проти команди США. У 1977 р. в Італії була проведена перша гра між європейськими командами Pink Panther з П’яченца і Frogs з Бергамо.

До другої половини 70-х років американський футбол почав поширюватися і на території Німеччини й у 1979 р. там була створена American Football Verband Deutschland (German American Football Federation) – Німецька Федерація Американського Футболу – перша федерація американського футболу в Європі. До 1980 р. по всьому європейському континенту утворився цілий ряд національних федерацій і ліг американського футболу.

Перші міжнародні ігри між двома збірними командами національних федерацій були проведені в 1981 р. між італійцями та німцями і викликали чималий інтерес у вболівальників.

31 липня 1982 р. Фінляндія, Італія, Німеччина, Австрія, Франція і організовували American European Football Federation (AEFF) – Американська Європейська Футбольна Федерація. Під патронажем AEFF в 1983 р. в Італії було проведено перший чемпіонат Європи. Італійська збірна перемогла фінів з рахунком 18:6, і стала першим європейським чемпіоном.

Два роки по тому в 1985 р. Швейцарія, Нідерланди та Велика Британія приєдналися до Федерації, назва AEFF було змінено на European Football League (EFL) – Європейська Футбольна Ліга.

Через одинадцять років EFL перетворилася в European Federation of American Football (EFAF) – Європейська Федерація Американського Футболу з 14 національними федераціями з країн Європи: Швеції, Фінляндії, Норвегії, Данії, Німеччини, Бельгії, Нідерландів, Франції, Швейцарії, Австрії, Іспанії, Великобританії , Італії, та України.
За наступні роки повноправними членами EFAF стали ще Росія, Молдова, Чехія та Ірландія, в результаті чого на даний момент Європейська Федерація нараховує 18 національних федерацій. EFAF є незалежною від NFL організацією, що підтримує розвиток американського футболу в Європі. Федерація проводить такі значимі спортивні заходи, як: чемпіонати Європи, чемпіонати Європи серед юніорів, Eurobowl ( «Кубок Ліги Європейських Чемпіонів»), EFAF Cup ( «Кубок ЕФАФ»), EuroFlag (Чемпіонат Європи з Прапор-футболу).

У 1999 р. була створена International Federation of American Football (IFAF) – Міжнародна Федерація Американського Футболу з метою повноцінного участі американського футболу, як спортивної дисципліни, в житті міжнародного спортивного співтовариства. У перспективах IFAF участь команд з американського футболу в різних спортивних подіях світового масштабу, в тому числі й Олімпійських іграх. В даний час, членами IFAF є 24 асоціації з Північної Америки, Європи, Азії та Океанії.

Під егідою IFAF, починаючи з 1999 р., раз на чотири роки проводиться World Championship (чемпіонат Світу). Першим переможцем чемпіонату стала збірна Японії. IFAF надає всебічне сприяння популяризації та розвитку американського футболу на всій планеті.

У середині 80-х років NFL переступив до реалізації програми з широкої пропаганди американського футболу в зарубіжних країнах. При активному сприянні NFL англійською стадіоні Wembley в 1986 р. вперше був розіграний American Bowl ( «Американський Кубок»). У 1990 р. вперше відбулися розіграші American Bowl в Німеччині та Канаді.

У 1991 р. NFL було створено дочірнє підприємство World League of American Football (WLAF) – Всесвітня Ліга Американського Футболу, що включає в себе команди з європейських та північноамериканських міст. У цьому ж році пройшов перший чемпіонат WLAF – World Bowl, в якому взяли участь 10 команд з Європи та Америки. Чемпіонат виграла команда з Великобританії London Monarchs.

Після провального сезону 1992 р. WLAF припинила свою діяльність, відновивши її лише через три роки. У 1995 р. знову проводився чемпіонат WLAF, в якому брали участь тільки європейські команди, щоправда, в основному складаються з професіоналів з США, але у склад команд обов’язково входили чотири неамеріканскіх гравця.
У 1998 р. WLAF перейменована в NFL Europe (НФЛ Європа), в яку на даний момент входять 6 європейських команд. Національні гравці – тепер невід’ємна частина NFL Europe, саме вони будуть формувати майбутнє американського футболу в усьому світі.

Нажаль в 2007 роц NFL Europe припинила своє існування.

Схожі записи

Правила флагу

Правила флагу

15.10.2008
Флаг-Футбол – це різновид американського футболу, його безконтактна версія. Це не контактний спорт, блокування й захоплення заборонені. Ціль гри, як і в американському футболі – ...
Читати далі