Екіпірування в американському футболі

Американський футбол – це один з найдорожчих видів спорту в плані екіпірування. Технології, за якими виготовляють інвентар та екіпірування, вже давно зробили крок за межі спорту. Не кажучи вже про те, що все це виглядає круто! Екіпірування – невід’ємна частина професійного футболу.

Рівень захисного спорядження, що застосовують гравці в американському футболі надзвичайно високий. Приблизно такий самий захист використовують і хокеїсти. Дещо з нього ви можете бачити в кожній грі – м’ячі, шоломи, футболки, кросівки і т.д. Більшість, звичайно, невидиме – наприклад, щитки, що знаходяться під одягом. Також є частини екіпіровки, про які люди зазвичай нечасто згадують – наприклад, шипи на кросівках.

Крім того багато футболістів застосовують додаткове спорядження – захист для шиї, нирок, ребер і куприка.

Якщо розглядати тіло гравця зверху вниз, його екіпірування починається з шолома і захисту для щелеп. Найважливіший елемент захисної форми – шолом, що складається з зовнішньої шкаралупи, спіненої підкладки, каппи і маски, що оберігає від травм обличчя і нижню щелепу.

Тіло гравця також потребує захисту. Для цього використовується натільний захист. Вона прикриває гравця під час поштовхів, захоплень, секів і боротьби в кожній грі. Натільний захист прихований під футболкою і бриджами.

Тіло гравця прикривається такими видами захисту:

  1. Каркас
  2. Щитки під бриджі: два види – прикривають кульшовий суглоб і прикривають безпосередньо частину ноги до коліна
  3. Наколінники

Каркас, ймовірно, найскладніша частина екіпіровки. Він складається з пластикової основи з м’якою підкладкою під нею. Він підганяється під плечі і захищає грудну клітку і ребра, кріпиться за допомогою різних стяжок і застібок. Саме каркас додає гравцям вид дуже широкоплечих людей.

Існує більше 12 різних видів каркасів, кожен з яких також поділяється за розмірами. Така різноманітність викликано відмінністю в будові тіла гравців і особливостями їх фізичного стану.

Каркас виконує наступні функції:

  • поглинає частину ударного імпульсу, деформуючись при ударі. Вільна деформація забезпечується обв’язкою всіх елементів каркасу.
  • розподіляє удар по більшій площі так, що в точці удару тиск зменшується.

Для захисту ребер використовується дуже міцний пластик спереду і ззаду і спеціальні розширення каркасу, які використовують гравці, що піддаються особливим впливам. Наприклад, клапан на щитку запобігає лайнменів від захоплення за щиток.

Зсередини каркас захищений м’якою підкладкою. Використовуючи липучки, можна приєднувати до підкладки додаткові частини.

На каркас зверху одягається футболка. Якщо одягнути футболку просто на тіло, вона здається завеликою, але, якщо вона надівається на каркас, то щільно до нього прилягає.

Для захисту тіла нижче пояса гравці вибирають різну екіпіровку, в залежності від їх позиції на полі або отриманих раніше травм. Повністю екіпірований гравець має декілька типів захисних щитків. Їх існує багато стилів, що залежать від будови тіла гравця. Щитки для стегон оберігають тазостегнову область від пошкоджень.

Футболка і бриджі

Футболки та бриджі завжди на виду. Основна мета цих предметів одягу – ідентифікувати гравця по його імені, номеру і командним кольорам. Зазвичай на футболках присутні різноманітні нашивки – емблема ліги, емблема команди і т.д.

Передня і задня частина футболки – з нейлону, з поліуретановими бічними вставками для того, щоб тримати її натягнутою. Футболка повинна носитися так, щоб гравець протилежної команди не зміг, схопивши за футболку, використовувати її як важіль. Щоб протистояти цьому:

  • футболки мають спеціальне розширення знизу, яке з’єднує передню і задню частину футболки
  • футболки мають ззаду липучку, яка скріплюється з липучкою нагорі бриджів
  • багато гравців приклеюють футболки до каркасу двостороннім скотчем

Бриджі так само комбінують нейлон і поліуретан для того, щоб туго прилягати до тіла, і у них є кишені для носіння щитків.

Руки і ноги

Без захисту рук ресівери не можуть ловити м’яч, а захист ніг запобігає травмам. Ось чому рукавички і кросівки так важливі.

Багато ресіверів носять рукавички, покриті липкою гумою або наносять на них спеціальний спрей. Це забезпечує краще захоплення м’яча при прийомі пасу. Лайнмени теж носять рукавички – їм не потрібно ловити м’яч, але вони повинні використовувати свої руки, щоб боротися з лайнменами іншої команди. Рукавички лайнменів зазвичай маю підкладку, що захищає кисті рук. Однак, гравці не мають права намазувати рукавички клеєм, гелем і тому подібними сторонніми клейкими речовинами.