Правила американського футболу

Ігрова дія в американському футболі складається з серії коротких за тривалістю окремих сутичок, за межами яких м’яч називають «мертвим» або не в грі. Під час сутички можуть бути розіграні:

  • пасова комбінація,
  • виносна комбінація,
  • пант (удар по м’ячу),
  • спроба взяття залікової зони,
  • вільний удар (введення м’яча в гру – початковий удар).

Між цим проводяться заміни гравців, які дозволяють тренеру підібрати найкращий склад команди для кожної конкретної ситуації. Під час сутички команда повинна мати на полі 11 гравців. Гравцеві призначається специфічне завдання на кожен розіграш.

Мета гри

Мета гри – набрати максимальну кількість очок, занісши м’яч у залікову зону противника (тачдаун – touchdown) або забивши його в ворота з поля (філд-гол – field goals). Перемагає команда, яка набрала найбільшу кількість очок.

Ігрове поле

Поле має розміри 100 ярдів в довжину і 53 ярда в ширину. Ярд – міра довжини, яка прирівнюється до 3 футів або 91,4 см. Краї поля через кожен ярд розмічені невеликими штрихами, які дозволяють гравцям, суддям, тренерам і вболівальникам відслідковувати переміщення м’яча. Найбільш важливі частини поля – це додаткові 10-ярдові залікові зони (end-zone) з кожного боку. Це місце, яке приносить очки! Команда нападу, що володіє м’ячем, заробляє очки, коли вона доставляє м’яч у залікову зону суперника.

Ігровий час

У професійному та студентському футболі тривалість гри становить 60 хвилин. Ігровий час розділено на чотири чверті по 15 хвилин кожна. У шкільному футболі тривалість чверті становить 12 хвилин. Годинники зупиняються часто, тому загальна тривалість гри професіоналів може перевищувати три години. Час зупиняється після неспійманого пасу і будь-якого розіграшу, який завершився за межами поля. Кожна команда має по три таймаути в кожній половині гри, які використовує на свій розсуд.

Між другою і третьою чвертями оголошується перерва. Команди міняються половинами поля після першої і третьої чверті.

Ведення рахунку в грі

Філд-гол – 3 очка

Тачдаун – 6 очок

Реалізація (після тачдауна) – 1 або 2 очка.

Сейфті – 2 очка.

Гра

Гра починається початковим ударом (kickoff). Перед грою капітани команд беруть участь у жеребкуванні. Переможець жереба може вибрати: початковий удар (kickoff), повернення початкового удару – команда суперників виконує початковий удар, вибір половини поля для захисту. Зазвичай переможець жеребкування вибирає повернення початкового удару, тому що він отримує право першого нападу. Інша команда може вибрати варіанти, що залишилися (зазвичай вибирають половину поля). В аматорському футболі переможець жеребкування може відкласти свій вибір на другу половину гри, тим самим, надавши супернику право вибору в першій половині. Зазвичай такий вибір роблять, якщо капітан хоче почати другу половину гри з нападу.

Початковий удар виконується і на початку другої половини гри, а також після кожного тачдауна і філд-голу. Пробиває команда, яка заробила очки.

Овертайм

Якщо гра закінчується з рівним рахунком після четвертої чверті, грається овертайм. В NFL овертайм триває 15 хвилин і закінчується, як тільки одна з команд доб’ється переможного результату. Перед початком овертайму кидають жереб. Команда, яка перемогла може вибрати повернення початкового удару або половину поля, на якій буде захищатися. Під час регулярного сезону в NFL грається один овертайм. Якщо жодна з команд не досягне перемоги, гра закінчується «в нічию». Під час плей-офф грається стільки овертаймів, скільки необхідно для визначення переможця.

Зупинка гравця

Гравець з м’ячем вважається зупиненим, якщо:

  1. Будь-яка частина гравця, за винятком рук і ступень, торкнулася землі. Це може бути в результаті:
  • контакту з противником, де противник блокував бігуна, штовхнувши його, схопивши і поваливши на землю, захопивши ноги, і т.п.;
  • умисного торкання землі: навмисне встати на коліно, оголосити словами «я зупинений» ( «I’am down») і т.п. Наприклад, для захисту квотербека від сильного удару супротивником під час спроби блокування, він може першим опуститися на коліно. Це буде інтерпретовано як навмисне торкання, і опонент може бути покараний за удар.
  1. Гравець, що біжить, вийшов за межі поля. Це означає, що будь-якою частиною тіла він торкнувся чогось (за винятком іншого гравця або судді) за бічною або кінцевою лінією.
  2. Просування біжучого в сторону лінії гола противника зупинено для запобігання контакту з опонентом, без найменшого шансу продовжити рух. Точний момент, коли гравець зупинився, може бути нечітким і його визначення знаходиться у веденні суддів.

Порушення правил

Американський футбол – надзвичайно жорсткий вид спорту з великою кількістю силової боротьби. Проте, в ньому є певні обмеження. Правилами заборонені – взагалі або в певних ігрових ситуаціях – поштовхи в спину, захоплення, підніжки, підкати ззаду (збоку) і ін. За порушення команди карається втратою ярдів: м’яч відсувається на певній відстані в стороні її заліковій зоні. Чим серйозніше порушення, тим більша це відстань. Наприклад, фальстарт або офсайд «коштує» 5 ярдів, а такі грубі порушення, як захоплення суперника за маску, –  15. В разі перешкоди пасу (навмисний контакт з суперником до того, як він отримав м’яч) нападники отримують м’яч в точці порушення.

Гравець, який допустив особливу грубість, отримує червону картку.

У списку можливих порушень в американському футболі є і «надмірний шум від глядачів». Якщо рефері вирішить, що вболівальники дуже бурхливо висловлюють свої емоції, команда господарів може бути покарана на 5 ярдів або позбавлена ​​права на один з указаних ними тайм-аутів.