Види американського футболу: аренабоул, флаг-футбол

Аренабоул (англ. Arena football) – міні-різновид американського футболу. Правила адаптовані для гри на невеликих майданчиках в закритих приміщеннях. В американський футбол грають по 11 гравців в кожній команді на майданчику довжиною 120 ярдів (один ярд – 91 см), а в аренабоул – по сім гравців на полі розміром 66 ярдів.

У грі використовуються «бортики» і огороджувальні сітки, при торканні яких м’яч при певних умовах залишається в грі. Крім того, використовується оригінальне правило обчислення розміру «дистанційного» штрафу за порушення розстановки та інші порушення при введенні м’яча в гру: на половину дистанції до мети (для команди, що захищається) або подвоєння його (для нападу); в «великому» американському футболі подібні штрафи завжди виражаються в абсолютних величинах – зазвичай це десять або п’ять ярдів.

Розвивається в основному під егідою Ліги американського футболу в закритих приміщеннях (Arena football league, AFL), створеної в 1988 р. і відрізняється вкрай нерівномірним числом і складом учасників (на 2013 р – 14 команд у двох конференціях). AFL є третьою за віком і значущості в Північній Америці лігою американського футболу (після Канадської ліги і NFL).

Після нетривалої кризи і реорганізації в 2009 році відзначено зростання популярності AFL у глядачів і спонсорів. Гра розвивається також в Китаї. У Європі та СНД інтерес до гри виник в основному в зв’язку з трансляціями матчів AFL на каналах «Євроспорту» в 2013 році.

Флаг-футбол є версією американського футболу, де основні правила гри аналогічні тим, які в основній грі, але замість того, щоб завалювати гравця на землю, команда захисту повинна зірвати прапорець з його поясу. Контакт між гравцями не допускається: це призведе до штрафу за команду, яка ініціює його.

Флаг-футбол – це гра, яку спочатку придумали для підготовки дітей до американського футболу. Через якийсь час в нього стали грати любителі – для розваги, а потім флаг-футбол став спортом зі своїми змаганнями. Зараз його використовують навіть військові для фізичної підготовки. Хлопці зазвичай в нього «потрапляють» з американського футболу – ним починають займатися, щоб «розбавити» міжсезоння.

У флаг-футболі немає регулюючої організації, тому правила різняться. У грі можуть брати участь від 4 до 9 гравців з кожної сторони, як гравці однієї статі, так і різностатеві команди. Так само варіюється розмір поля.

Флаг-футбол може бути як контактним так і безконтактним залежно від того дозволений або заборонений фізичний контакт між гравцями (зазвичай обмежуються грудьми).