“Черліденг” чи “чирлідинг” – як правильно?

«Черліденг» – слово, що з’явилося в нашій мові відносно недавно, але вже встигло набрати популярності в мовленні людей, особливо молоді. Це слово прийшло до нас в 1996 році з США.

Черліденг – це вид спорту, що поєднує елементи шоу і видовищних видів спорту (танці, гімнастика, акробатика). Від англ. «Cheer» – схвальний вигук, заклик. «Сheer» швидше відноситься до американського сленгу. Наприклад, «See you tomorrow. Cheers mate» – « Побачимося завтра. Щасливо, друже», «The party really cheered me up». – «Вечірка мене дуже розвеселила», «Cheers! Your good health!» – «Ура! Ваше добре здоров’я!» А «lead» – бути лідером, вести, управляти. Також зразковим перекладом слова «черліденг» є «лідери групи підтримки».

Таким чином, «черліденг» відноситься до групи слів, утворених шляхом калькування (cheerleading – лідери групи підтримки). Що стосується правильного написання слова: «чирлідинг» або «черліденг», то у багатьох словниках іншомовних слів вказано: чірлідінг, чирлідинг. Таке написання відповідає правилам англо-російської практичної транскрипції (поєднання англійських букв «ее» формує звук [i:] і передається в українській мові буквами «і»/»и»).

Однак, згідно з Наказом №261 від 07.02.2001 Державного комітету України з питань фізичної культури і спорту «Про перелік видів спорту, що визнані в Україні» правильно використовувати варіант «черліденг». Саме такий зразок написання є унормованим на території нашої країни та визнає існування черліденгу як окремого виду спорту.

Всеукраїнська федерація черліденгу груп підтримки спортивних команд була зареєстрована 24 листопада 2004 року. Має статус Національної спортивної федерації.

Федерація має відокремлені підрозділи у 18 областях України, є членом Європейського черліденгового союзу (ECU), членами якого є 34 країни та Міжнародного черліденгового союзу (ICU), до складу якого входить 116 федерацій з п’яти континентів. ICU є членом GAISF та TAFISA, а також підписантами WADA. Міжнародний черліденговий союз (ICU) визнаний Міжнародним Олімпійським Комітетом.