Флаг-футбол

Флаг-футбол – це різновид американського футболу, його безконтактна версія. Це не контактний спорт, в якому блокування і захоплення заборонені.

Мета гри, як і в американському футболі – занести м’яч у залікову зону суперника. Основна відмінність – виняток жорстких контактів, спортсмени грають без захисної екіпіровки. Замість шоломів і каркасів на поясі кожного гравця прикріплені два прапорці. І якщо в американському футболі для того, щоб зупинити гравця, який володіє м’ячем, застосовується захоплення (жорсткий контакт), то у флаг-футболі досить зірвати з нього прапорець.

У флаг -футбол грають як діти, так і дорослі. Його розвивають всі європейські федерації американського футболу, як вид спорту, який допомагає гравцям освоїти складні технічні прийоми американського футболу, до автоматизму засвоїти тактичні комбінації, ігрові та рухові навички.

Правила:

Володіння м’ячем визначається жеребом (монета). Команда, що виграла жеребкування, атакує першою, а яка програла – вибирає сторону.

Команда, що програла жереб, отримує володіння м’ячем зі своєї 5-ти ярдової  лінії на початку другої половини гри.

У цій грі немає кікофу.

Команда, що володіє м’ячем, отримує право на атаку зі своєї 5-ти ярдової лінії і має 4 (чотири) спроби для подолання половини поля. Після подолання середини поля команді дається ще 4 (чотири) спроби занести тачдаун. Якщо ж команді не вдається набрати очки, то володіння м’ячем переходить до команди-суперника і вона починає свою атаку зі своєї 5-ти ярдової лінії.

Автоматичний перший даун за порушення відміняє правило 4 (чотирьох) спроб для отримання першого дауна або набору очок. Якщо нападаючій команді не вдається подолати половину поля, то володіння м’ячем переходить до команди-суперника, яка починає атаку. Будь-яке володіння м’ячем, окрім перехвату, починається зі своєї 5-ти ярдової лінії.

Команди міняються сторонами після закінчення 20 хвилин.

Кількість гравців

У шкільних змаганнях команди складаються з 6 гравців (5 на полі і 1 запасний); або з 7 гравців, (5 на полі і 2 запасних), якщо в команді гравці жіночої статі.

В офіційних турнірах EFAF команди складаються з десяти гравців (5 на полі і 5 запасних).

Команди можуть грати не менше ніж з 4 (чотирма) гравцями (у випадку травми). Якщо в команді менш ніж 4 гравці, гра відміняється, і команді зараховується поразка.

Час гри

Гра триває 40 хвилин. (2 періоди по 20 хвилин в половині).

Час в грі не зупиняється, окрім останніх двох хвилин кожної половини, які називаються «двохвилинний напад». Якщо гравець з м’ячем вибіг в аут, час зупиняється; якщо пас не спійманий, час зупиняється – але час не зупиняється після кожного розіграшу. Тим самим, гравці вчаться як правильно «керувати часом» в американському футболі. Судді в праві зупинити час на свій розсуд.

У разі нічиєї, грається овертайм. Період між закінченням основного часу гри та початком овертайму складає 2 хвилини.

Після установки суддею м’яча, у команди є 30 секунд для розіграшу.

У кожної команди є два 60-ти секундних таймаути в кожній половині. Їх не можна залишати в іншу половину або переносити в овертайм.

Таймаут може взяти тільки головний тренер або гравець, який перебуває на полі. Під час таймаута час гри зупиняється.

Набір очок

Тачдаун: 6 очок.

Очки після тачдауну: 1 очко (розіграш з середини 5-ти ярдової лінії).

Очки після тачдауну: 2 очка (розіграш з середини 12-ти ярдової лінії).

Сейфті: 2 очка.

Увага: У випадку перехоплення і занесення м’яча в залікову зону суперника під час розіграшу очок після тачдауна, захист заробляє 2 очка, плюс володіння м’ячем зі своєї 5-ти ярдової лінії.

Під час гри є поведінка, яка вважається недопустимою. У разі, коли певні скандальні дії будуть зафіксовані рефері, то гра відразу ж припиняється. Гравець йде з поля до закінчення гри. Тут немає місця силовим прийомам і іншим грубощам, флаг-футбол передбачає активну культурну розвагу.

Вимірювання поля

Міжнародні змагання NFL або EFAF – розмір поля 30 х 60 ярдів, включаючи 10-ти ярдові тачдауни.

В інших змаганнях розмір поля може бути змінений, але не повинен виходити за рамки:

  • довжина: від 60 до 80 ярдів
  • ширина: від 20 до 30 ярдів
  • залікові зони: максимум 10 ярдів, мінімум 7 ярдів в глибину
  • не бігові зони: повинні бути відзначені 5-ти ярдовою лінією від кожної залікової зони.