Команди в американському футболі

Кожна команда може випускати на поле 11 гравців одночасно. Команди можуть замінювати всіх або деяких гравців між ігровими моментами. Так як в американському футболі існує сувора спеціалізація гравців, то вся команда ділиться на:

  • напад (offense);
  • захист (defense);
  • спеціальні команди (special teams – беруть участь в грі, коли м’яч вибивають ногами).

Таким чином, професійні команди можуть заявляти на гру до 53 людей. У гравців завдання дуже різні – одні біжать з м’ячем або зупиняють тих, хто біжить, інші беруть паси, треті захищають розігруючого, четверті нападають на розігруючого, п’яті б’ють по м’ячу ногою. Тому саме в цьому спорті, особливо розвинена система ігрових амплуа. Кожен гравець виконує тільки свої завдання і в інших хліб не забирає. А під різні завдання потрібні різні фізичні дані.

Команди діляться на тих, що стоять в захисті і тих, хто нападає. Нападник – той, що починає розіграш, володіючи м’ячем. До складу атакуючої команди входять QB – quarterback (квотербек, розігруючий), TE – tight-end (тайт-енд), WR – wide receiver (ресівер, що приймає), FB – fullback (фулбек), HB – halfback (хавбек), C – center (центр) , OG – offensive guard (гард нападу), ОТ – offensive tackle (текл нападу).

Квотербек – отримує практично всі снепи. Спеціаліст по пасах вперед. Мозок команди – вирішує хто куди біжить і що робить. Після снепу може віддати м’яч хавбеку, кинути пас вперед або піти в прорив сам. Головні ознаки – кмітливість, лідерські якості, периферійний зір.

Хавбек – головне завдання – йти в прорив; знайти пролом в обороні і прослизнути в неї. Зазвичай невисокий, міцної статури, володіє блискучою стартовою швидкістю і фізичною силою.

Фулбек – головне завдання – бігти попереду хавбека і розчищати йому дорогу. Іноді отримує м’яч; найчастіше – коли команді потрібно протаранити захист навпростець і набрати 2-3 ярди.

Ресівер – крайній нападаючий. Головне завдання – ловити паси вперед. Швидкість спринтера, стрибучість і чіпкі пальці складають головні фізичні характеристики.

Лайнмен нападу (текл, центр або гард). Головне завдання – охороняти гравця з м’ячем. Гігант (середній зріст – 195 см, середня вага – 130 кг), величезна фізична сила, повинен володіти набором спеціальних прийомів і мати відмінну реакцію. За винятком центрового, що робить снеп, лайнмени практично ніколи не торкаються м’яча.

Тайт-енд – крайній лайнмен. Його можна назвати великим ресівером або маленьким лінійним. Завдання двоякі – іноді робити перепони, іноді ловити паси.

В захисті знаходяться: DE – defensive end (енд захисту), DT – defensive tackle (текл захисту), CB – cornerback (корнербек або кутовий), LB – linebacker (лайнбекер), FS і SS – free safety (фрі сейфті) і strong safety (стронг сейфті ).

Лайнмен захисту (текл або енд) – називається переднім захисником. Головне завдання – зупинити прорив в самому його початку. Крайні ЛЗ зазвичай трохи менші і подвижніші за своїх колег в нападі (вони полюють за квотербеком). Центральний ЛЗ з іншого боку – закриває центр поля і полює за хавбеком.

Лайнбекер – гравець-універсал. Допомагає ЛЗ в прориві, прикриває ресіверів під час пасу, полює за квотербеком. Зазвичай ЛБ – кращі атлети в команді. Вони повинні бути сильними, порівняно швидкими, володіти агресивністю хижака і ощадливістю математика.

Корнербек і Сейфті – другий ешелон захисту. Головне завдання – прикривати ресиверів. Корнербек зазвичай трохи менший і швидший – їм дістається персональна опіка ресіверів. Сейфті допомагають коли треба і являють собою останній рубіж на шляху нападника.

Крім цього, існують і так звані спеціальні команди. Ці хлопці входять в гру при вибиванні м’яча ногами. Гравці спецкоманди не тренуються окремо, найчастіше позиції займають запасні. У кожного з них також своє амплуа: кікер, холдер, пантера, який повертає і дальній снеппер. Буквально кожен гравець займається тільки своєю справою і чітко розуміє поставлені перед ним завдання.

Обидві команди, нападу та захисту, мають строгий набір приписів до початку гри. Перші повинні мати сімох гравців на лінії розіграшу, другі можуть групуватися як завгодно, але тільки не заходячи за цю лінію. Ніхто з нападників не може рушити в момент розіграшу м’яча. Лише один гравець має право переміщатися уздовж лінії. Приймати м’яч можуть двоє замикаючих лінії нападу. Заборонено хапати гравців за маску шолома і повертати (що дуже зручно, завдяки пристрою шолома).

Основна мета гри полягає в тому, щоб різними способами довести м’яч до кінцевої зони противника. В американському футболі дозволені практично всі дії з м’ячем: його можна кидати, передавати партнеру і просто нести в руках. Бали нараховуються за успішний пас в очкову (вона ж кінцева) зону, виніс туди ж м’яча в руках або успішний гол. При останньому м’яч повинен пролетіти крізь штангу воріт і над поперечиною. Перемога визначається за очками. Вся гра триває 60 хвилин і розділена на чотири 15-хвилинні періоди – чверті.