Як ведеться статистика в американському футболі

Статистичні показники є найважливішою складовою футболу. Американський спорт взагалі схиблений на цифрах. Десятки тисяч аналітиків намагаються винайти формулу успіху або дати точний прогноз на підставі тільки числового ряду.

Тому відсутність різноманітної статистики – це привід для смутку вболівальників. Поки в широкому доступі з індивідуальної статистики є тільки підрахунок тачдаунів. Але навіть по командах хотілося б знати не тільки співвідношення перемог і поразок і кількість набраних за матч очок.

Збирати важливу і корисну статистику можна на матчі будь-якого рівня зусиллями однієї людини.

Етап 1. Чотири правила підготовки до ведення статистики на матчі

  • Правильне розташування – половина справи

Ви повинні розташовуватися так, щоб з одного боку все прекрасно бачити (тобто, на узвишші), а з іншого – чути те, що говорить рефері. Без його пояснень часом не так просто зрозуміти, що саме сталося на полі.

Також потрібно знайти таку позицію, щоб можна було спокійно переміщатися разом з командами по периметру поля і очима весь час знаходитися навпроти лінії скріміджу.

  • Надійний засіб запису

Для диктування всього, що відбувається на полі, можна використати диктофон на телефоні. Обов’язково перевірте заздалегідь, щоб все правильно записувалося і відтворювалося, що ви не затискаєте пальцем мікрофон.

  • Ще більш надійний помічник

Теоретично ви можете впоратися самотужки, але ще одні очі і вуха в справі веденні статистики дуже важливі. У вас буде в два рази більше шансів розгледіти складний епізод. Помічник може збігати уточнити щось у футболістів, які стоять на брівці або просто відійти краще розгледіти що відбувається, поки ви наговорюєте основну інформацію.

Але дуже важливо, щоб ваш товариш теж був зосереджений на вашій спільній справі і не відволікав вас порожніми розмовами. Відволіктися і пропустити важливий для розуміння епізод дуже просто. Поки ви будете слухати дружню байку, пропустите комбінацію, і на всю вашу роботу доведеться вносити серйозний елемент похибки.

Етап 2. Диктування

Визначте заздалегідь, що саме по ходу гри ви будете фіксувати. Ваше мовлення в робочому вигляді буде виглядати приблизно так:

«Хижаки» здійснили невдале повернення, повернули десь на 30 ярдів. Починають з своїх сорока. «Хижаки», виніс направо, п’ять ярдів, другий і п’ять. Ні, поменше, другий і сім. «Хижаки», друга спроба, неспійманий пас, третій і сім. «Хижаки», невдалий снеп, втрата трьох ярдів, будуть пробивати пант».

І так далі. Запис краще весь час зупиняти і відновлювати, щоб вдома не довелося слухати зайву годину тиші.

Хід гри ведеться завжди від імені команди, яка грає в нападі. Якщо зрозуміли, що в попередньому висловлюванні помилилися, тут же себе виправляйте. Для зручності зберігайте окремий звуковий файл за підсумками кожної чверті.

Етап 3. Розшифровка

Спочатку йде банальне перенесення звуку в текст. Формат схеми розшифровки береться з офіційного сайту НФЛ, вона використовувалася ще задовго до нашого з вами народження.

Спочатку йде вказівка ​​номера спроби («дауна») і кількості ярдів, які повинен подолати напад. Потім – важливий момент – вказується не команда, яка знаходиться в нападі (вона позначена в самому початку), а сторона поля, де знаходиться м’яч. І потім прописується, на якій позначці знаходиться м’яч перед початком розіграшу.

«1-10-МНС 30», це означає, що м’яч знаходиться на половині поля МНС, до залікової зони 30 ярдів, у команди нападу перша спроба, їм потрібно пройти 10 ярдів.

Після розшифровки перед вами буде весь матч в текстовому вигляді. Чим хороший футбол, так це тим, що його можна ось в такому дуже компактному вигляді конспектувати.

Етап 4. Аналіз

Що ж все-таки вдається таким методом порахувати?

  • дії квотербека: тачдаун, перехоплення, відсоток точних передач, пасові ярди (взагалі і за спробу), спроби виносу, ярдів на виносі (взагалі і за спробу), рейтинг пасів;
  • дії виносного нападу (без урахування квотербека): спроби виносу, ярди на виносі (взагалі і за спробу), фамбл, спроби виносу з втратою ярдів;
  • дії нападу взагалі: загальна кількість розіграшів, співвідношення спроб пасу до спроб виносу, кількість перших спроб («даунів»), ефективність на третіх спробах, ефективність на четвертих спробах;
  • дії захисту: спроби виносу у суперника, пропущені ярди на виносі (взагалі і за спробу), вдалі розіграші проти винесення, спроби пасу у суперника, пропущені ярди на пасі (взагалі і за спробу), перехоплення;
  • спецкоманди: ярди, на які пробитий пант; з якої позначки починалося введення м’яча в гру після панту або кік-офу у себе і в суперника;
  • дисципліна: кількість і характер порушень, втрачені ярди на порушеннях.

Крім чисто технічного інтересу до цифр після матчів, це дасть можливість розгледіти деякі слабкі сторони в грі і допомогти командам зрозуміти причини поразок/програшів/складних моментів.

Вести детальну статистику з матчів та інших турнірів будь-якого рівня абсолютно реально. Для цього потрібна ініціатива з боку команд, а також людські ресурси. Гарна новина полягає в тому, що це та дещиця в наших умовах, для чого не потрібні гроші.